Surface mount general purpose fixed inductor with 1uH inductance and 20% tolerance. Features a 6767 package size, ferrite/metal/composite core, and shielded construction. Offers low DC resistance of 1.38mR, a maximum DC current rating of 48A, and a saturation current of 73A. Operates within a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHLP6767GZER1R0M01 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 6767 |
| Core Material | Ferrite, Metal, Composite |
| DC Resistance (DCR) | 1.38mR |
| Depth | 17.15mm |
| Height | 7mm |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 17.15mm |
| Max DC Current | 48A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 48A |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 73A |
| Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Series | IHLP-6767GZ-01 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 17.15mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHLP6767GZER1R0M01 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
