The IHSM-5832-4.7UH15%ER is a ferrite wirewound inductor with a molded protection style and a maximum DC current rating of 7.4A. It has a maximum DC resistance of 0.023 ohms and an inductance of 4.7 microhenries with a tolerance of 15%. The inductor is suitable for surface mount applications and has a case size of 5832. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 15% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 7.4A |
| Max DC Resistance | 0.023Ohm |
| Case Size | 5832 |
| Product Length | 16.26mm |
| Height | 7.24mm |
| Product Depth | 8.13mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |