The IHSM5832ER102L is a surface mount fixed inductor with a ferrite core and a maximum operating temperature of 125°C. It has a DC resistance of 4.2 ohms and an inductance of 1 millihenry. The inductor is RoHS compliant and has a tolerance of 15%. It is available in a 5832 package type and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHSM5832ER102L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 5832 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 4.2R |
| Depth | 8.13mm |
| Height | 7.24mm |
| Inductance | 1mH |
| Length | 16.26mm |
| Max DC Current | 370mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 210mA |
| Series | IHSM-5832 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |
| Width | 8.13mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHSM5832ER102L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.