The IHSM-5832 is a surface mount inductor with a ferrite core material, 1.5mH inductance, and a current rating of 290mA. It has a DC resistance of 7.35 ohms and a tolerance of 15%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IHSM5832ER152L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 5832 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 290mA |
| DC Resistance (DCR) | 7.35R |
| Depth | 8.13mm |
| Height | 0.285inch |
| Inductance | 1.5mH |
| Length | 0.64inch |
| Max DC Current | 290mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 170mA |
| Series | IHSM-5832 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |
| Width | 0.32inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IHSM5832ER152L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.