Inductor Power Molded Wirewound 1800uH 15% 1KHz Ferrite 0.25A 8.66Ohm DCR 5832 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 8.66R |
| Inductance | 1.8mH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 160mA |
| Series | IHSM-5832 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |
| RoHS | Compliant |