The IHSM5832ER1R2L is a surface mount inductor from Vishay with a ferrite core material and a nonstandard package case. It has a maximum DC current rating of 8.8A and a maximum operating temperature of 125°C. The inductor is RoHS compliant and has a tolerance of 15%. It is available in a tape and reel packaging and is suitable for use in a range of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 11mR |
| Depth | 8.13mm |
| Height | 7.24mm |
| Inductance | 1.2uH |
| Max DC Current | 8.8A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 5.6A |
| Series | IHSM-5832 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 15% |
| RoHS | Compliant |