
The IL300-EF-X007T is a surface mount optocoupler with a current transfer ratio of 1.1% and a maximum forward current of 10mA. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 100°C and is RoHS compliant. The device is packaged in a tape and reel format with 1000 units per package. It is not radiation hardened and has a maximum output voltage of 500mV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IL300-EF-X007T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Transfer Ratio | 1.1% |
| Fall Time | 1.75us |
| Forward Current | 10mA |
| Input Type | DC |
| Max Input Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 500mV |
| Max Power Dissipation | 210mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage (DC) | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IL300-EF-X007T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
