
The IL300-F-X016 is a DC input optocoupler with a forward current of 10mA and a current transfer ratio of 1.1%. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 100°C and a maximum power dissipation of 210mW. The device is packaged in a DIP package and is mounted through a hole. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IL300-F-X016 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Current Transfer Ratio | 1.1% |
| Fall Time | 1.75us |
| Forward Current | 10mA |
| Input Type | DC |
| Max Input Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 500mV |
| Max Power Dissipation | 210mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 210mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5V |
| Reverse Voltage (DC) | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IL300-F-X016 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
