Optoelectronic Device,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DIP |
| Current Transfer Ratio | 1.1% |
| Fall Time | 1.75us |
| Forward Current | 10mA |
| Height | 3.81mm |
| Input Type | DC |
| Length | 10.16mm |
| Max Input Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 500mV |
| Max Power Dissipation | 210mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage (DC) | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Compliant |