
The IL358T is a surface mount optocoupler from Vishay with a maximum operating temperature of 75°C and a maximum power dissipation of 250mW. It has a reverse breakdown voltage of 15V and a forward current of 10mA. The device is packaged in a tape and reel format with 1000 units per package. It is RoHS compliant and suitable for use in DC input applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay IL358T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Current Transfer Ratio | 0.8% |
| Forward Current | 10mA |
| Height | 2.3mm |
| Input Type | DC |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 250mW |
| Reverse Breakdown Voltage | 15V |
| Reverse Voltage (DC) | 3V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 3V |
| Width | 5.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay IL358T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
