
Multi-layer ferrite bead for surface mount applications. Features 19 Ohm impedance at 100MHz with a 25% tolerance. Rated for 500mA maximum DC current and offers a low DC resistance of 50mR. Encased in a 1206 (3216 metric) case with ferrite core material. Operating temperature range from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ILB1206ER190V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 500mA |
| DC Resistance (DCR) | 50mR |
| Depth | 1.8mm |
| Frequency | 100MHz |
| Height | 0.051inch |
| Impedance | 19R |
| Inductance | 19uH |
| Length | 0.126inch |
| Max Current Rating | 500mA |
| Max DC Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Series | ILB-1206 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Weight | 0.000353oz |
| Width | 0.063inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ILB1206ER190V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
