
The ILBB0402ER600V is a ferrite bead from Vishay with a 600 ohm impedance and 25% tolerance. It operates at a frequency of 100MHz and has a maximum current rating of 300mA. The bead is available in a 0402 package and is RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ILBB0402ER600V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.6mm |
| Height | 0.024inch |
| Impedance | 60R |
| Inductance | 60uH |
| Length | 0.039inch |
| Max Current Rating | 300mA |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ILBB-0402 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ILBB0402ER600V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.