Vishay ILBB0603ER221V technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.8mm |
| Impedance | 220R |
| Inductance | 220uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Current Rating | 150mA |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ILBB-0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.8mm |