
Surface mount ferrite bead with 300 Ohm impedance at 100MHz and 25% tolerance. Features a 150mA current rating, 350mOhm DC resistance, and a ferrite core. Encased in a 0603 (1608 metric) package, this shielded component operates from -55°C to 125°C and is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ILBB0603ER301V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 150mA |
| DC Current | 150mA |
| DC Resistance (DCR) | 350mR |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.037inch |
| Impedance | 300R |
| Inductance | 300uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Current Rating | 150mA |
| Max DC Current | 150mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ILBB-0603 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ILBB0603ER301V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
