
Ferrite chip data line filter for surface mount applications. Features 1 line, 60 Ohm impedance at 100MHz, and 60uH inductance. Rated for 400mA maximum DC current with 100mOhm DC resistance. Encased in a 0603 (1608 metric) package, operating from -55°C to 125°C. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ILBB0603ER600V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 400mA |
| DC Resistance (DCR) | 100mR |
| Depth | 0.95mm |
| Height | 0.037inch |
| Impedance | 60R |
| Inductance | 60uH |
| Length | 0.063inch |
| Max Current Rating | 400mA |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 400mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ILBB-0603 |
| Series Resistance | 100mR |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ILBB0603ER600V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
