The ILBB0603ER601V is a surface mount EMI filter from Vishay, available in a 0603 package. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The filter has a frequency of 100MHz and an impedance of 600R. It is RoHS compliant and has a maximum current rating of 100mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ILBB0603ER601V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Frequency | 100MHz |
| Height | 0.037inch |
| Impedance | 600R |
| Length | 0.063inch |
| Max Current Rating | 100mA |
| Max DC Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Lines | 1 |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ILBB-0603 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ILBB0603ER601V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
