Vishay IM02BH100J technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Epoxy, Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.7R |
| Diameter | 2.67mm |
| Inductance | 10uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 0.26mm |
| Max DC Current | 130mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 55 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 50MHz |
| Series | IM |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.010582oz |
| Width | 2.67mm |