The IMS02EB100K is a through-hole shielded inductor from Vishay with a ferrite core and axial lead style. It has a maximum DC current rating of 106mA and a maximum operating temperature of 105°C. The inductor is RoHS compliant and meets the MIL-PRF-15305 military standard. Its self-resonant frequency is 50MHz and it has a Q factor of 57. The IMS02EB100K is available in a bulk packaging with 200 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay IMS02EB100K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 106mA |
| DC Resistance (DCR) | 4R |
| Diameter | 2.41mm |
| Inductance | 10uH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 6.6mm |
| Max DC Current | 106mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | MIL-PRF-15305 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 57 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 50MHz |
| Series | IMS-2 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 10% |