Vishay IMS05BH120K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 200mA |
| DC Resistance (DCR) | 2R |
| Diameter | 4.11mm |
| Inductance | 12uH |
| Lead Diameter | 0.635mm |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.92mm |
| Max DC Current | 200mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | MIL-PRF-15305 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 55 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 44MHz |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 10% |