Vishay IMS05BH152K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 55mA |
| DC Resistance (DCR) | 26.5R |
| Inductance | 1.5mH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 55mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 33mA |
| Self Resonant Frequency | 1.2MHz |
| Series | IMS-5 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 250kHz |
| Tolerance | 10% |