The IMS05BH272K is a ferrite axial inductor with a maximum DC current of 535mA and a self-resonant frequency of 920kHz. It has a DC resistance of 47.3 ohms and an inductance of 2.7 millihenries. The inductor is shielded and has a Q factor of 44. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C and is available in a bulk packaging with 200 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay IMS05BH272K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 47.3R |
| Inductance | 2.7mH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 535mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 44 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Saturation Current | 25mA |
| Self Resonant Frequency | 920kHz |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 250kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 4.11mm |