The IMS05EB222K is a ferrite axial inductor with a 2.2mH inductance value and a DC resistance of 33.8 ohms. It is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C. The inductor is shielded and has a series resistance of 33.8 ohms. It is available in a bulk packaging with 200 units per package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay IMS05EB222K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 33.8R |
| Inductance | 2.2mH |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 27mA |
| Self Resonant Frequency | 970kHz |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 250kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 4.11mm |