Vishay IMS05EB470K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 2.11R |
| Inductance | 47uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 195mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 195mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 175mA |
| Self Resonant Frequency | 27MHz |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 4.11mm |