Vishay IMS05EB4R7K technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Core Material | Ferrite, Epoxy |
| DC Current | 380mA |
| DC Resistance (DCR) | 550mR |
| Diameter | 4.11mm |
| Inductance | 4.7uH |
| Lead Diameter | 0.635mm |
| Lead/Base Style | Axial |
| Length | 10.41mm |
| Max DC Current | 380mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Q Factor | 44 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 70MHz |
| Termination | Axial |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 10% |