The ISC1812ER390K is a ferrite shielded inductor from Vishay with a package type of 1812. It has a core material of ferrite and a DC resistance of 1.89 ohms. The inductor has an inductance of 39 microhenries and a self resonant frequency of 11 MHz. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The ISC1812ER390K is RoHS compliant and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay ISC1812ER390K technical specifications.
| Package/Case | 1812 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 1.89R |
| Height | 3.4mm |
| Inductance | 39uH |
| Max DC Current | 192mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Series | ISC-1812 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |