Vishay K180J15C0GF5TH5 technical specifications.
| Capacitance | 18pF |
| Package/Case | Dipped |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.257inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Length | 30mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Mono-Kap™ K |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 0.005644oz |
| Width | 4mm |