The LCE16A-E3/73 is a unidirectional TransZorb Zener diode with a clamping voltage of 26V and a minimum breakdown voltage of 17.8V. It can handle a peak pulse power of 1.5kW and a peak pulse current of 57A. The device is designed for through hole mounting and has an operating temperature range of -65°C to 175°C. It is RoHS compliant and available in quantities of 1000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay LCE16A-E3/73 technical specifications.
| Clamping Voltage | 26V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 17.8V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 57A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 57A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 16V |