The LCE20A-E3/54 is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 32.4V and a minimum breakdown voltage of 22.2V. It operates over a temperature range of -65°C to 175°C and has a maximum reverse leakage current of 5uA. The diode is available in a through-hole package and is RoHS compliant. It can handle a peak pulse current of 46A and a peak pulse power of 1.5kW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay LCE20A-E3/54 technical specifications.
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 46A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 46A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |