The MAL212317101E3 is a 100uF axial aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 40V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It is available in a package quantity of 100 and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay MAL212317101E3 technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 12.9mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.6R |
| Features | General Purpose |
| Height | 32mm |
| Impedance | 600mR |
| Length | 1.26inch |
| Life (Hours) | 20000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 220mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 123 SAL-A |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 40V |
| DC Rated Voltage | 40V |