Vishay MCS04020C1002FE000 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Anti-Sulfur |
| Height | 0.32mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Thin Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MCS - Professional |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |