
Unidirectional TVS Diode, 400W Peak Pulse Power, 18.9A Peak Pulse Current, and 40A Max Surge Current. Features a 12.8V Reverse Standoff Voltage, 14.3V Minimum Breakdown Voltage, and 21.2V Clamping Voltage. Operates within a temperature range of -65°C to 150°C with a low 1µA Leakage Current. Packaged in a DO-214AC surface mount case, this silicon diode is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA15A-E3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 21.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 14.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.8V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.9A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 14.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 12.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA15A-E3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
