
The P4SMA220A/5A is a unidirectional transient voltage suppressor packaged in a DO-214AC case. It can withstand a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. The device has a clamping voltage of 328V and a peak pulse power of 400W. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA220A/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 328V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 185V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA220A/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
