
The P4SMA220AHE3/5A transient voltage suppressor from Vishay is a unidirectional device with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum power dissipation of 400W and a maximum reverse leakage current of 1uA. The device is packaged in a DO-214AC case and is available in quantities of 7500 per reel. The P4SMA220AHE3/5A is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA220AHE3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 328V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 209V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 185V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 900mA |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 185V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA220AHE3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
