
Unidirectional TVS Diode, 400W Peak Pulse Power, 12A Peak Pulse Current, and 40A Max Surge Current. Features a 22.8V Minimum Breakdown Voltage and 33.2V Clamping Voltage. Operates with a 20.5V Reverse Standoff Voltage and 1µA Leakage Current. Housed in a DO-214AC (SMA) surface mount package, this RoHS compliant silicon component offers a wide operating temperature range from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA24A-E3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 33.2V |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 22.8V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20.5V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 12A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 22.8V |
| Reverse Standoff Voltage | 20.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA24A-E3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
