The P4SMA27A-E3/51 is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 37.5V and a maximum operating temperature of 150°C. It has a maximum surge current of 40A and a peak pulse power of 400W. The device is packaged in a DO-214AC case and is surface mountable. It is RoHS compliant and has a reverse breakdown voltage of 25.7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA27A-E3/51 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 37.5V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 23.1V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 10.7A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 25.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 23.1V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA27A-E3/51 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.