Trans Voltage Suppressor Diode, 28.2V V(RWM), Unidirectional,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 45.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 8.8A |
| Operating Supply Voltage | 28.2V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |