The P4SMA350AHE3/5A is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum power dissipation of 400W. It is available in a surface mount DO-214AC package and is RoHS compliant. The device has a minimum breakdown voltage of 333V and a maximum reverse leakage current of 1uA. It can withstand a peak pulse current of 620mA and a peak pulse power of 400W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA350AHE3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 482V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 333V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 300V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 620mA |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 300V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA350AHE3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.