The P4SMA43AHE3/61 is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 59.3V and a minimum breakdown voltage of 40.9V. It can withstand a maximum power dissipation of 400W and a maximum surge current of 40A. The device operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is RoHS compliant. It is available in a surface mount package with a package quantity of 1800 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA43AHE3/61 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 59.3V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 40.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36.8V |
| Package Quantity | 1800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 6.7A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 36.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA43AHE3/61 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.