The P4SMA47A-E3/5A is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 44.7V and a maximum clamping voltage of 64.8V. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. The device is designed for surface mount applications and has a maximum reverse leakage current of 1uA. It is available in a tape and reel packaging with 7500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA47A-E3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMA |
| Clamping Voltage | 64.8V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 44.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 6.2A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40.2V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 6.2A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 40.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P4SMA, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA47A-E3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.