
The P4SMA56A-E3/5A transient voltage suppressor from Vishay features a DO-214AC package and operates over a temperature range of -65°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 400W and a maximum reverse leakage current of 1uA. The device is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 7500 units per package. It can handle a peak pulse current of 5.2A and a peak pulse power of 400W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA56A-E3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 77V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 53.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 47.8V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5.2A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 47.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA56A-E3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.