
Unidirectional TVS Diode, 400W Peak Pulse Power, 6.45V Reverse Breakdown Voltage, and 5.8V Reverse Standoff Voltage. Features a 10.5V Clamping Voltage, 1mA Leakage Current, and 40A Max Surge Current. Designed for surface mount applications in a DO-214AC package with tin contact plating. Operating temperature range from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P4SMA6.8A-E3/5A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 10.5V |
| Contact Plating | Tin |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Leakage Current | 1mA |
| Min Breakdown Voltage | 6.45V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Max Reverse Leakage Current | 1mA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.8V |
| Package Quantity | 7500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 38.1A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.45V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P4SMA6.8A-E3/5A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.