The Vishay P4SMA8.2CAHE3/61 is a bidirectional Zener diode with a clamping voltage of 12.1V and a minimum breakdown voltage of 7.79V. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum reverse leakage current of 1uA. The device is packaged in a DO-214AC case and is suitable for surface mount applications. It is RoHS compliant and meets AEC-Q101 standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 12.1V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 7.79V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 40A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 7.02V |
| Package Quantity | 1800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 33.1A |
| Peak Pulse Power | 400W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 7.02V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P4SMA, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |