
The P6SMB12A-E3/5B is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 16.7V and a minimum breakdown voltage of 11.4V. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 150°C. The device is RoHS compliant and features a peak pulse current of 35.9A and a peak pulse power of 600W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB12A-E3/5B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 16.7V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 11.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 10.2V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 35.9A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 10.2V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB12A-E3/5B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
