
The P6SMB13CAHE3/52 is a bidirectional Zener diode from Vishay with a minimum breakdown voltage of 12.4V and a maximum operating temperature of 150°C. It is packaged in an SMB case and is designed for surface mount applications. The diode has a maximum reverse leakage current of 5uA and a peak pulse power of 600W. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 750 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB13CAHE3/52 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMB |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 12.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 33A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 11.1V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB13CAHE3/52 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
