
Bidirectional TVS Diode, 600W Peak Pulse Power, 28.3A Peak Pulse Current, and 100A Max Surge Current. Features a 12.8V Reverse Standoff Voltage, 14.3V Min Breakdown Voltage, and 21.2V Clamping Voltage. Operates across a temperature range of -65°C to 150°C with a low 1uA Leakage Current. Packaged in a DO-214AA surface mount case, this RoHS compliant silicon diode offers robust transient voltage suppression.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB15CA-E3/5B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 21.2V |
| Clamping Voltage-Max | 21.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Breakdown Voltage | 15.8V |
| Min Breakdown Voltage | 14.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12.8V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 28.3A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 14.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 12.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB15CA-E3/5B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
