
Unidirectional TVS Diode, 600W Peak Pulse Power, 2.7A Peak Pulse Current, and 100A Max Surge Current. Features a 136V Reverse Standoff Voltage and 219V Clamping Voltage. Operates within a temperature range of -65°C to 150°C. Packaged in a DO-214AA (SMB) surface-mount plastic case, supplied on tape and reel. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB160A-E3/5B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 219V |
| Clamping Voltage-Max | 219kV |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Breakdown Voltage | 168V |
| Min Breakdown Voltage | 152V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 136V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.7A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 136V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB160A-E3/5B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
