The P6SMB16CA/2B is a bidirectional surge suppressor with a clamping voltage of 22.5V and peak pulse power of 600W. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is available in a DO-214AA package. The device is suitable for use in power distribution applications and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 22.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13.6V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| Series | P6SMB |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not Compliant |