
The P6SMB200A/2 transient voltage suppressor from Vishay is a unidirectional device with a clamping voltage of 274V and a maximum operating temperature of 150°C. It has a leakage current of 1uA and a maximum surge current of 100A. The device is packaged in a DO-214AA surface mount package and is available in quantities of 750 on tape and reel. The P6SMB200A/2 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB200A/2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 274V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 171V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 2.2A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 190V |
| Reverse Standoff Voltage | 171V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB200A/2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
