
Unidirectional TVS Diode, 600W Peak Pulse Power, 18.1A Peak Pulse Current, and 100A Max Surge Current. Features a 33.2V Clamping Voltage, 22.8V Minimum Breakdown Voltage, and 20.5V Reverse Standoff Voltage. This silicon Zener diode offers a low 1µA Leakage Current and operates within a temperature range of -65°C to 150°C. Packaged in a DO-214AA (SMB) surface mount plastic case, it is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB24A-E3/5B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 33.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 22.8V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20.5V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 22.8V |
| Reverse Standoff Voltage | 20.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB24A-E3/5B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
