
The P6SMB250AHE3_ALL is a single-channel Zener diode with a minimum breakdown voltage of 237V and a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for surface mount applications and has a peak pulse current of 1.74A and peak pulse power of 600W. The diode is not designed for power line protection and has a reverse standoff voltage of 214V. It is part of the Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb series and is available in tape and reel packaging with 3200 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB250AHE3_ALL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 237V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1.74A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 214V |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB250AHE3_ALL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
